HSG (Rahim Filmi)

HSG (Rahim Filmi)

İstanbul'da sadece 3 merkezde bulunan C kollu dijital röntgen cihazı ile anesteziye gerek kalmadan ağrısız, sancısız rahim filmi çektirerek çok kısa sürede daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
HSG (Rahim Filmi)

Hanımların korkulu rüyası sona erdi.
Rahim Filmi (Hsg) artık ağrısız...

Betatom’ da Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) C kollu dijital röntgen cihazı sayesinde anesteziye gerek kalmadan, ağrısız ve olabildiğince komplikasyonsuz olarak yapılabilmektedir.

HSG ( Histerosalpingografi ) nedir?
Rahim filmi olarak bilinen “Histerosalpingografi” (HSG) rahim boşluğunun ve her iki tübün değerlendirilmesinde kullanılan bir düz röntgen film tekniğidir. Rahim filmi genellikle çocuk isteği olan hastalarda tüplerin geçirgenliğinin incelenmesi için uygulanmaktadır. Bazen rahim şekil anomalilerinde, myom ve polip gibi hastalıkların tanısında da kullanılmaktadır. İşlem sırasında rahim ağzına yerleştirilen özel kateterlerden verilen röntgen ışınında kendini belli eden bir ilacın rahim ve tüplere doluşu takip edilerek bu organların yapısı ortaya konulmaktadır.

Betatom’ da Yapılan HSG Neden Ağrısızdır.
Rahim boşluğu içinde mevcut olabilecek yapışıklık, polip gibi patolojiler ile rahmin doğumsal anomalilerinin teşhis edilebilmesi için filmlerin rahmin tam karşısından çekilmesi gerekir. C kollu röntgen cihazı yoksa, rahmin ön yüzünden film çekebilmek için rahmi çengelli bir alet ile tutup aşağıya doğru çekmek ve düzleşmesini sağlayarak o şekilde görüntü almak gerekir. Bu durum ağrıya sebep olabilmektedir. Merkezimizde bulunan C kollu röntgen cihazının kullanılması çok kısa süren, ağrısız, kanamasız rahim filmi incelemesini mümkün kılmakta, hastaların ve uygulamayı yapan hekimin aldığı radyasyon dozu çok düşük olmakta, komplikasyon ve yan etkiler azalmakta, sonuçlar da daha sağlıklı olmaktadır.

He r tüp bebek ve infertilite (kısırlık) tedavisine başlamadan önce HSG çekilmesi şart mıdır?

Evet. Her tüp bebek (ivf) ve kısırlık tedavilerinden önce HSG, yapılması şarttır. Betatom’ da yeni cihazlar ve ağrısız yeni yöntemle rahim filmi çekilmekte, Tıkalı çıkan tüpler için ayrıca selektif salpingografi yapılmaktadır.

Selektif salpingografi nedir?

Selektif salpingografi tekniğinde,anjiografide kullanılan kateterlere benzer özel, yumuşak bir kanül rahim ağzı kanalından geçirilerek doğrudan doğruya tüpün içine ilaç gönderilir. Bu işlem tamamen ağrısızdır ve genellikle sadece 1-2 dakika kadar sürer. Selektif salpingografinin standart rahim filminden farklı bir yan etkisi veya komplikasyonu yoktur.

Selektif salpingografi sayesinde, tıkalı olduğu görülen tüplerin %70 gibi çok büyük bir kısmı açılabilmekte veya zaten açık olduğu gösterilebilmektedir. HSG ve selektif salpingografi işlemi sonrasında, eğer tüpler açıksa, takip eden aylarda gebelik oranları artmaktadır.

 

Bizi Arayın! +90 (212) 557 76 98
E-Posta Gönderin! info@betatom.com.tr

Randevu Talep Formu

Kişisel bilgilerinizi 3. kişi ya da kurumlarla paylaşmaz. Kişisel bilgileriniz size ulaşabilmek amacıyla kullanılır.