Dexa - Kemik Dansitometre

Dexa - Kemik Dansitometre

Betatom’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onayı ile Türk standartlarını uygulayarak, en yüksek doğruluk oranına sahip olan DEXA sistemi kullanılmaktadır. % 1 gibi çok düşük oranlardaki kemik kayıpları bile bu sisrem sayesinde tespit edilmektedir.
Dexa - Kemik Dansitometre

Betatom’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onayı ile Türk standartlarını uygulayarak, en yüksek doğruluk oranına sahip olan DEXA sistemi kullanılmaktadır. % 1 gibi çok düşük oranlardaki kemik kayıpları bile bu sisrem sayesinde tespit edilmektedir.
Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. Merkezimizde bu konuda en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır.


Kemik Danstometresi Nedir?

Kemik yoğunluk ölçümüdür. Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır.

Ölçüm bir dakika içinde yapılır. Osteoporoz'da bir ağrı hissetmediklerinden verilen ilaçları almaktan vazgeçenlerin problemleri sessizce artmaktadır.

Eğer kişilerde herhangi bir sebeple kemik kaybı başlamışsa ileri yaşlara gelip ağrı ve kırık problemi olmadan önce hiçbir şey hissetmedikleri için bu sorunları ifade edemezler.Günlük yaşamları sırasında omurgalarında meydana gelen çökmeleri de genellikle fark etmezler.Bu sebeple kemik erimesi hastalığına sessiz hastalık (osteoporoz ) denilmektedir.
Osteoporoz hastalığı kesinlikle tedavi edilemez.Ancak erken tanı ile uygun ilaç kullanımı ve yaşam şartlarının düzeltilmesi sayesinde olduğu yerde durdurulması mümkündür.

 

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroskobik yapısında bozulma sonucunda kemikte kırık riskinin artmasına yol açan bir iskelet hastalığıdır. Herkeste olan kalsiyum kaybı bu hastalığa neden olur. Kaybedilen kemik geri kazanılamaz. Ancak erken teşhis yapılırsa olduğu yerde durdurulabilir. Menopoz sebebi ile kadınlarda mutlaka olur. Ancak çeşitli sebeplerle gençlerde ve erkeklerde de görülmektedir.

 

Kimler Osteoporoz Açısından Risk Grubundadır?


1. Günlük beslenmesinde yeterince kalsiyumlu gıda (süt ve süt ürünleri) almayanlar.
2. Düzensiz beslenen her yaş gurubundakiler.
3. Şeker hastaları Böbrek taşı düşürenler ve diğer böbrek hastaları.
4. Uzun zarnan kortizonlu ilaçlar, bazı antiasit mide ilaçlan ve sakinleştirici ilaçlar kullananlar.
5. Aşırı çay, kahve, sigara, aikol kullananlar.
6. Çeşitli nedenlerle uzun süre aşırı hareketsiz yaşayanlar.
7. Genetik yatkınlığı olanlar İkiden fazla doğum yapmış olanlar.
8. Menopoz dönemindeki bayanlar 50 yaşını geçen erkekler.


İmajlar dijital ortamda arşivlenebilmekte, film yada CD olarak verilebilmektedir.

Bizi Arayın! +90 (212) 557 76 98
E-Posta Gönderin! info@betatom.com.tr

Randevu Talep Formu

Kişisel bilgilerinizi 3. kişi ya da kurumlarla paylaşmaz. Kişisel bilgileriniz size ulaşabilmek amacıyla kullanılır.