2.Düzey Ultrason

2.Düzey Ultrason

Betatom’da 2. Düzey ultrasonografi ( Ayrıntılı ultrason); fetal tıp alanında uzmanlaşmış deneyimli hekimler tarafından, ileri teknoloji ürünü olan yüksek rezolüsyonlu 4D ultrasonografi cihazı ile daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde yapılabilmektedir.
2.Düzey Ultrason

Hamilelikte 20-25. haftalarda yapılan ikinci düzey 4 boyutlu renkli ultrasonografi normal sonografiye göre daha ayrıntılı bir tarama olup dört ana bölümde incelenir.

1) Genel bakış
2) Fetal biyometri
3) Fetal anatomi
4) Doppler ölçümleri

Genel bakış bölümünde önce bebeğin eşi (plasenta), kordonu ve suyu incelenir, kalp aktivitesi ölçülür, solunum hareketleri ve genel vücut hareketleri izlenir, rahim ağzı değerlendirilir. İkinci bölüm olan fetal biyometri bölümünde bebekle ilgili ölçümler alınır. Bebeğin baş çapı, baş çevresi, beyincik çapı, kol ve bacak kemiklerinin uzunlukları, karın çevresi, bebeğin ağırlığı ve boyu gibi ölçümler alınarak gebelik haftasıyla uyumluluğu karşılaştırılır.

Ardından bebeğin anatomik yapısı gözden geçirilmeye başlanır. Öncelikle kafatası, beyin, beyincik, yüz ( yüz profili, gözler, burun, dudaklar, üst damak), omurga ve ense kıvrımının normal olup olmadığına bakılır. Göğüse geçilerek akciğerler, diyafram ve kalp incelenir. Kalpte özellikle büyük damar giriş ve çıkışlarına, büyük damarların birbirlerini çaprazlamasına, kalbin eksenine ve kalbin dört odacığına dikkat edilir. Karın bölgesinde kordon girişi, karın duvarı, mide, karaciğer, safra kesesi, dalak, barsaklar, böbrekler ve mesanenin normal olup olmadığı değerlendirilir. Kollar, eller, bacaklar, ayaklar ve cinsiyet organı izlenerek fetal anatomik bölüm sonlandırılır.

Son bölüm doppler ölçümleri bölümüdür. Doppler incelemesinde belirli bir damardaki kanın akım hızı ve buna karşı oluşan direnç hesaplanmakta ve şekil olarak çizdirilebilmektedir. Annenin ve bebeğin damarlarından geçen kan akımı ölçülerek dalga örnekleri yazdırılır. Annenin rahim damarlarının izlenmesi bebeği yeterince besleyip besleyemediği hakkında ipucu verir. Bebeğe ait kordon, beyin, aort ve karaciğer bağlantı damarlarının değerlendirilmesi bebeğin sağlığı, genel durumu ve yeterince oksijen alıp alamadığını gösterir.

Gebelikte 2. Düzey 4 boyutlu renkli dopler ultrasonografi ile hangi doğumsal sakatlıklara tanı koyulabilmektedir?

Beyinde gelişimsel anormallikler, omurga açıklığı, ciddi kalp anomalileri, karın duvarının kapanmaması, yüz, el ve ayakta gelişim bozukluklarına tanı koyulabilmektedir.

Gebelikte 4 boyutlu ultrasonografinin üstünlükleri nelerdir?

Yarık dudak, yarık damak, çomak ayak, el ve ayakta parmak fazlalığı veya eksikliği, omurgada şekil bozuklukları gibi bazı anormalliklerin tanısı daha kolay ve kesin koyulabilmektedir. Aile bebekteki anormalliği daha iyi kavrayabilmektedir. Ayrıca, gebelikte yapılan dört boyutlu sonografinin doğumdan önce anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirdiği gözlenmiştir. Bu nedenle bu taramalara " güven tazeleyici muayene" adı da verilmektedir. Yani, annenin, bebeğinin sağlıklı olduğu yönündeki güveni tazelenmektedir.

2. Düzey için en uygun zaman gebeliğin kaçıncı haftasıdır?

İkinci düzey renkli ultrasonografi için en uygun zaman gebeliğin 20-25. haftalarıdır.

Bu tarama ne kadar sürmektedir?

İkinci düzey 4 boyutlu renkli ultrasonografi yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir.

2. Düzey 4 boyutlu ultrasonografiye girmeden önce bir hazırlık yapılması gerekli midir?

Hayır, özel bir hazırlığa gerek yoktur. Sadece muayeneye gelmeden önce meyve suyu içip yürüyüş yaparak gelmek yeterlidir. Böylece bebek daha canlı ve hareketli olacaktır.

Gebelikte 2. Düzey 4 boyutlu renkli ultrasonografide görüntü kalitesini bozan faktörler nelerdir?

Bebeğin suyunun az olması, annenin aşırı kilolu ve ödemli olması görüntü kalitesini azaltmaktadır. Bebeğin sırtının dönük olması veya başının çok aşağıda olması görüntü alınmasını engelleyeceğinden, muayene sırasında annenin sağa sola yatırılması ya da bebeğin dışarıdan dokunuşlarla uyarılması, bebeğin duruşunu değiştirmesini sağlayabilir.

Bizi Arayın! +90 (212) 557 76 98
E-Posta Gönderin! info@betatom.com.tr

Randevu Talep Formu

Kişisel bilgilerinizi 3. kişi ya da kurumlarla paylaşmaz. Kişisel bilgileriniz size ulaşabilmek amacıyla kullanılır.